100 magyar dokumentumfilm - Fekete vonat, Meddig él az ember?

2016. január 4. 18:00 - 21:00

Helyszín: Díszterem és kávéház

Az 53 játékfilm után a Magyar Művészeti Akadémia tagsága kiválasztotta a 100 legjelentősebbnek tartott dokumentumfilmet is a magyar filmmûvészet történetéből. Ezeket is (a hagyományt folytatva) tematikus csoportokba osztottuk. 

Az 53 játékfilm után a Magyar Művészeti Akadémia tagsága kiválasztott 100 dokumentumfilmet is a műfaj legjelentősebb alkotásai közül. Ezeket szintén tematikus csoportokba osztottuk, a Létkérdések a sorozat hetedik blokkja.
A csokorba gyűjtött alkotások nem nagy történelmi léptékű gondokkal foglalkoznak, hanem főként a magánélet érzelmi, lélektani rezdüléseit állítják középpontba. Ha egyetlen mondattal akarnák körülírni a témájukat, azt mondhatnánk: hogy szivárog bele a privát szférába mindaz, ami a nagyléptékű társadalmi gondokból fakad. Majdnem mindegyik alkotás szociálpszichológiai indíttatású. Akár egy percekre elveszett gyerek, akár az egész emberi életre szóló testi-lelki bajok állnak a középpontban, mindegyik film kulcsszava: az érzékenység. Tényfilmek ezek, melyek java része a magyar játékfilmes rendezői kar (és kiváló operatőreik) kamerája által készültek, és jórészt – sajnos – feledésbe merültek. Most itt a lehetőség, hogy felfedezzük őket a jelen számára.

Moderátor: Kelecsényi László filmtörténész

A vetítés utáni filmklubbeszélgetés vendége: Elek Judit filmrendező

Meddig él az ember? 

(1967, rendező: Elek Judit, operatőr: Ragályi Elemér) 52 perc

Két variáció az emberi létre. Egy idős munkás utolsó munkanapjának, és nyugdíjas élete első napjának filmkrónikája, illetve egy ipari tanulónak adott parasztfiú készülődésének, környezetétől való elszakadásának és első munkanapjának bemutatása. 

Fekete vonat

(1970, rendező: Schiffer Pál, operatőr: Andor Tamás) 41 perc

Zsúfolt hétvégi munkásvonat, emberek egymás hegyén-hátán. A riporter megkérdezi, ki hová való, mennyit utazik, milyen időközönként jár haza, és miért dolgozik ilyen messze a lakhelyétől. Kiderül, a lakhelyükhöz közel nincs munkalehetőség, és a közeli téeszekbe cigányokat nem vesznek fel.
(Forrás: Rejtőzködő történelem. 50 év 100 dokumentumfilmje, MADE, 2003)

Rendező: Schiffer Pál és Elek Judit

Operatőrök: Andor Tamás és Ragályi Elemér

Hírlevél feliratkozás

Met 2024-25

Royal Ballet 2024/25

Exhibition On Screen - 2023

Tájoló mozi

Az Ismeretlen Uránia - kötet

kávéház banner 290x

Uránia Aranykönyv

Hívjon minket +36 1 486-3400 Főoldal Az oldal tetejére

Pénztárnyitás: az első előadás előtt 30 perccel.
Pénztárzárás: az utolsó előadás kezdetét követően 15 perccel.
A kávézó a mozi nyitvatartási idejében tart nyitva.

© Uránia Nemzeti Filmszínház
Az Art-Mozi Egyesület tagmozija

1088 Budapest, Rákóczi út 21.

megközelítés
jegyinformáció
írjon nekünk!
közérdekű adatok
sajtó
Adatvédelmi tájékoztató